OK
شرکت صنعتی سهند

دستور عمل نصب آجر

در ابتدا از اعتماد شما جهت انتخاب گروه صنعتی آجرنسوز سهند برای پروژه خود کمال تشکر را داریم . لطفا قبل از نصب آجر نکات زیر را مد نظر قرار دهید .

مرحله اول: استخدام نصاب

مرحله دوم: بند کشی

مرحله سوم: شوره نمای ساختمان

آجر

مرحله اول: استخداد نصاب

1- نصاب باید با دقت کامل استخدام شود . بدین صورت که ابتدا چندین نمونه از پروژه های اجرایی نصاب مورد نظر مشاهده شده تا از مهارت او اطمینان حاصل شود سپس به نصاب حتما تذکر داده شود که بعد از هر 4یا 5 ردیف آجرچینی از کاور نایلونی به منظور جلوگیری از ریختن دوغ آب به روی آجرها , استفاده شود . این نکته بسیار حائز اهمیت میباشد ،چرا که در صورت ریخته شدن دوغ آب بر سطح آجر ،دوغ آب بر جسم آن نفوذ کرده و منجبر به کدر شدن نمای ساختمان خواهد شد .

2- برای جلوگیری از ایجاد شوره در نمای ساختمان باید از ماسه ی دوبارشور (برای دوغ آب پشت آجر ) استفاده شود . دوغ آب پشت آجر باید دارای غلظت مناسب باشد، نه آنقدر شل باشد که دوغ آب شره کند و نه آنقدر سفت باشد که آجر بیفتد و جذب نشود .

3- در مورد درپوش بالای دیوار باید سنگ دارای شیب مناسب بوده و آب چکان زیر سنگ عمیق باشد تا در هنگام بارندگی مانع نفوذ آب به پشت آجر شود .

مرحله دوم: بند کشی

در ادامه برای شروع بندکشی ،باید به مدت 7الی 10 روز دست نگه داریم تا هوا به پشت آجر نفوذ کرده و ملات پشت آن خشک شود . ملات بندکشی باید نرم بوده و زبری نداشته باشد .

شما باید ملات را روی قلم بندکشی گذاشته و آنرا در بند آجرها قرار داده و بندکشی کنید . پیش ازبندکشی باید به بندکش گفته شود که تمام دقت خود را بکار گیرد و ملات بندکشی را روی سطح آجر نکشد چرا که پاک نخواهد شد . همچنین باید بندکش یک متر مربع از گوشه کار را با رنگ های مختلف اجرا کند تا مطابق با سلیقه خودتان رنگ مناسب بندکشی را انتخاب کنید و همچنین ببینید که عملکرد بندکشی قابل قبول است یا خیر .

نکته مهم : برای نظافت کلی ساختمان بعد از اتمام بندکشی ، دو سه روز دیگر دست نگه دارید و اجازه دهید تا بند کشیده شده خشک شود . به منظور نظافت به هیچ وجه نمای ساختمان را با آب نشویید . توصیه میشود که از یک فرچه مویی یا گونی و یک کارگر ماهر برای نظافت استفاده شود . کارگر باید فرچه را داخل آب زده و آجرها را از بالا تا پایین ساختمان ردیف به ردیف تمیز کنند . اگر نکات بالا را در اول هر قسمت از کار به کارگر یادآوری کنید حتما نمای ساختمان تمیزی خواهید داشت .

مرحله سوم: شوره نمای ساختمان

در ابتدا لازم به ذکر است که نتیجه آزمایشات استاندارد روزانه نشان میدهد که آجر به خودی خود عاری از نمک های محلولی میباشد که عامل اصلی تشکیل شوره هستند ، بنابراین آجر به خودی خود شوره نمیزند .

برای بررسی صحت این ادعا شما میتوانید یک آجر را در آب زده و در هفته 2 یا 3 بار اینکار را انجام دهید ، آجر در معرض هوا خشک شود . در این صورت مشاهده خواهید کرد که آجرها شوره نمیزنند . شوره تنها در اثر استفاده از سیمان در پشت آجرها تشکیل میشود و ما نمیدانیم که کدام سیمان شوره کمتری میزند . توصیه میشود که حتما از ماسه دوبار شور در تهیه دوغ آب استفاده شود .

اگر با وجود رعایت نکات گفته شده در بالا شوره در نمای ساختمان مشاهده کردید به هیچ عنوان آنرا با آب نشویید ، شست و شو با آب وضعیت را بدتر خواهد کرد . بهترین راهکار تمیز کردن نما از فرچه نرم و خشک میباشد . شوره به صورت تدریجی از بین میرود .این فرایند در تابستان سریع تر از زمستان انجام خواهد شد . در نهایت اگر قسمتی از نما شوره زیادی داشت ، میتوانید آنرا با استفاده از سرکه سفید یا جوهر نمک رقیق شده با آب به نسبت 1به 9 و توسط فرچه مویی تمیز کرد .

در سال های اخیر مواد خود تمیز شونده (نانو) به بازار عرضه شده که مانع ورود رطوبت و گرد و غبار به جسم آجر میشود . در برخی از پروژه ها به منظور از بین بردن شوره های ایجاد شده و سیمان ریخته شده روی سطح آجر محصولات نانو را با استفاده از اسپری یا قلم مو در آخرین مرحله به روی نمای ساختمان اعمال میکنند . در واقع محصولات نانو تنها مانع نفوذ آب و گرد و غبار به جسم آجر شده و هیچ اثری در از بین بردن شوره ها ندارند .

در نهایت از شما بخاطر مطالعه این دستور عمل تشکر مینماییم .

با تشکر گروه صنعتی آجرنسوز سهند

Copyright © 2019 sahand-co.com All Right Reserved Powered By AzaranWeb