OK
شرکت صنعتی سهند

آجر نسوز باربیکیو

کورهٔ چاهی بهترین متریالی که می‌توانید برای ساخت باربیکیو استفاده کنید، بی‌شک آجر است. همچنین می‌توانید از سنگ‌های طبیعی و سنگ‌هایی که سطوح صاف دارند نیز استفاده کنید. با این حال، اطمینان حاصل نمایید که سنگ‌های طبیعی که استفاده می کنید از نوع سنگ رودخانه‌ای نباشند، زیرا به راحتی در زیر گرمای شدید ترک برداشته و خُرد می‌شوند.
به هر حال، باربیکیو آجری از لحاظ نصب و بهره‌ بردای بهترین انتخاب است.
آجر نسوز در باربیکیو ، آجر نسوز نمونه ای از مواد پرکاربرد در ساختمان سازی است که در برابر دماهای بالا بسیار مقاوم است.
همچنین آجرنسوز علاوه بر مقاومت گرمایی بالا، در برابر آب، رطوبت، فرسایش، سابیدگی همچنین صداهای بلند هم عایق است. اما اصلی ترین ویژگی آن همان مقاومتش در برابر حرارت و گرما بسیار زیاد است از این جهت کاربردهای گسترده ای در ابعاد مختلف صنعت و ساختمان سازی پیدا کرده اند. در واقع آجر نسوز هنگام به کار رفتن در ساخت یک بنا به دلیل مقاومت، و ایمن بودن، در اکثر بخش های مهم از جمله: شومینه ها، دیوارها، آشپزخانه، ساخت فر و باربیکیو ، قسمت های پشتی فرگاز و ... به عنوان یکی از اجزای اصلی و مهم مورد استفاده قرار می گیرد. آجرهای نسوز از لحاظ رنگ، اندازه و ابعاد دارای انواع متفاوتی هستند. این آجرها در رنگ های مختلف قرمز، نارنجی، اخرایی، پوست پیازی، حنایی و قهوه ای در بازار موجود هستند که رنگ های قرمز و قهوه ای از سایرین بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

کاربرد آجر نسوز در باربیکیو

از آجر نسوز به عنوان جزء اصلی برای قسمت های داخلی باربیکیو استفاده می شود. با در اختیار داشتن فضا آزاد خارج از منزل به راحتی می توان یک باربیکیو بنا نموده و از آن برای تفریحات و مهمانی ها استفاده کرد و نهایت لذت را برد. یکی از نکات مهم در رابطه با باربیکیو این است که تمیزکردن آن بسیار آسان و بدون دردسر صورت می گیرد و از لحاظ بهداشتی نگرانی در مورد آن وجود نخواهد داشت.

مواد تشکیل دهنده آجر نسوز

آجر نسوز را از ترکیب خاک های چینی و نسوز و به صورت بسیار فشرده و در درجه حرارت بیشتر از 1500 درجه سانتیگراد می سازند. از انواع بسیار مقاوم آجرهای نسوز در پوشش درونی کوره های داغ صنعتی، پاتیل ها، شومینه ها و در صنعت جهت عایق کاری استفاده می شود.
انواع معمولی تر آن هم برای نما به خانه ها و ساختمان ها به کار برده می شوند. مواد اصلی و تشکیل دهنده آجرهای نسوز، مواد معدنی، پوکه های معدنی از جنس نسوز می باشند.
این مواد معمولا از جنس سرامیک هستند و مقاومت حرارتی بسیار بالایی دارند. این مواد در دما بسیار بالا پایدار می شوند و خواص فیزیکی و شیمیایی آن ها در شرایط مختلف محیطی و دماهای مختلف تغییری نمی کند.

استفاده از آجر نسوز در نما ساختمان

در صورت استفاده از آجرهای نسوز استاندارد، غیرتقلبی و کیفیت بالا نما ساختمان در سال های طولانی با همان حالت اولیه حفظ می شود. اما آجرهای نسوز بی کیفیت پس از گذشت مدت زمان اندکی دچار تغییر رنگ و تغییر در ظاهر می شوند و شکل و ظاهر زیبا اولیه خود را از دست می دهند.
این اجرها در اثر و رطوبت نیز دچار شوره و جلبک می شوند.
در صورت استفاده از آجرهای نسوز استاندارد، غیرتقلبی و کیفیت بالا نما ساختمان در سال های طولانی با همان حالت اولیه حفظ می شود.
اما آجرهای نسوز بی کیفیت پس از گذشت مدت زمان اندکی دچار تغییر رنگ و تغییر در ظاهر می شوند و شکل و ظاهر زیبا اولیه خود را از دست می دهند.
این اجرها در اثر و رطوبت نیز دچار شوره و جلبک می شوند.
هنگام انتخاب آجر نسوز برای استفاده در هر مکان باید از نوع آجر نسوز متناسب با شرایط آن محیط استفاده نمود زیرا آجرهای نسوز دارای نمونه های مختلف با ویژگی های متفاوت هستند که هر کدام برای استفاده در شرایط محیطی مختلفی طراحی شده اند و توانایی تحمل دما تا رنج مخصوصی دارند.
تا سال 1960 در کوره ها از آجرهایی استفاده می شد که از ترکیب خاک نسوز و کربن تشکیل شده بودند اما امروزه آجرهای نسوز مختلفی برای استفاده به عنوان مواد پوشش دهنده داخلی کوره ها در بازار وجود دارد.
چند نمونه از این آجرها شامل: آجر سیلیسی، آجر نسوز ویژه، آجر آلومینیومی و آجر نسوز قلیایی می باشند. آجرنسوز به دلیل وجود خاک نسوز در ترکیبات آن روش تولید سخت و گران بودن خاک نسوز، قیمت بسیار بالایی دارد.

مزایا آجر نسوز برای استفاده در باربیکیوها

1 - مقاومت بالایی در برابر حرارت های بالاو سایش دارند، که این ویژگی به دلیل پخته شدن آجرها در دماهای بسیار بالا آن هاست.
2 - نما بسیار زیبایی به محیط می دهند زیرا رنگ های متنوع و جذابی دارند.
3 - وزن زیادی ندارند و به راحتی قابل نصب در محل های مختلف هستند به همین دلیل هزینه نصب آن ها پایین است.
4 - به دلیل سازگاربودن با مواد شیمیایی به طور بسیار ایمن در ساختمان نصب می گردند و خطری از لحاظ افتادن و خراب شدن ندارند. در واقع احتمال سقوط آنها صفر میباشد.
5- به دلیل داشتن اندازه های مختلف، انعطاف زیادی در ایجاد شکل ها و طرح های مختلف دارند و می توان انواع طرح ها را با آن ها ایجاد کرد.  
6-  عایق بسیار خوبی در برابر حرارت های بالا هستند و از هدررفت انرژی گرمایی در فصل های مختلف سال جلوگیری می کنند.


منابع

https://arianafire.com/blog

Copyright © 2019 sahand-co.com All Right Reserved Powered By AzaranWeb