OK
شرکت صنعتی سهند
آجرشاموتی

آجر شاموتی

آجر شاموتی یکی از انواع آجر نسوز است که از اکسید سیلیسیوم (SiO2) و اکسید آلومینیوم (Al2O3) ساخته می‌شود.  آجر شاموتی دارای کاربردهای گسترده‌ای است و انواع مختلفی از آن وجود دارد .آجرهای شاموتی به دلیل خواص فیزیکی و شیمیایی و همچنین قیمت مناسبشان مهمترین مواد مورد استفاده در مهندسی نسوز هستند. .

فرایندتولیدآجر شاموتی

ماده اولیه اصلی آجرهای شاموتی، رس است. بخشی از رس می‌بایست تحت عملیات پیش‌پخت قرار بگیرد. این کار در دمای ۱۲۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد در کوره‌های قائم، کوره‌های دوار یا کوره‌های تونلی صورت می‌گیرد. محصول این فرایند شاموت است که می‌بایست خرد و دانه‌بندی شود. شاموت دانه‌بندی شده، سپس با مقدار مناسبی رس و آب مخلوط می‌شود. مراحل بعدی عبارتند از شکل‌دهی، خشک کردن و پختن. پخت آجرهای شاموتی معمولاً در دمای ۱۲۵۰ تا ۱۵۰۰ درجه سانتی‌گراد در کوره تونلی صورت می‌گیرد.

فازهای موجود در محصول آجر شاموتی

فازهای اصلی موجود در آجرهای شاموتی عبارتند از: مولایت و فاز شیشه. فاز شیشه بین ۴۰ تا ۵۵ درصد آجر را تشکیل می‌دهد. همچنین بسته به شرایط می‌توان آثاری از تری‌دیمیت و کریستوبالیت نیز در آجر شاموتی یافت.

کاربرد آجر شاموتی

مهمترین کاربرد آجر شاموتی در پوشش دیوار داخلی کوره‌ها، دستگاه دمش کوره بلند، ریخته‌گری فولاد، کوره‌های پخت کک، کوره سیمان، کوره ذوب فلزات غیرآهنی، و صنعت شیشه و همچنین صنعت ساختمان سازی می‌باشد. همچنین آجر نسوز شاموتی یکی از پرفروش ترین رنگ های آجرنسوز میباشد به دو علت هم قیمت مناسب و هم رنگ زیبایی که دارد و با هر سلیقه ای هماهنگ میشود.
آجر شاموتی هم در کنار چوب طرح مدرن و زیبایی دارد وهم در کنار کاشی و یا سرامیک . درواقع با آجر شاموتی میتوان هم طرح های سنتی اجرا کرد و هم طراح های مدرن و همچنین میتواند تلفیقی از این دو طرح را به ما بدهد و زیباتر به نظر برسد . فقط با اندکی سلیقه میتوان طرح های متنوع و زیبایی با آجرهای شاموتی اجرا کرد چه برای نمای ساختمان و چه برای طراحی داخلی و در داخل منزل . چیزی که آجر شاموتی را متفاوت ساخته این است که آجر شاموتی طیف رنگ پرتقالی و زرد دارد و کار کردن آجر شاموتی به تنهایی یک طیف رنگی مطلوب به ما میدهد چرا که نه خیلی روشن است که محیط سرد به نظر بیاید و نه خیلی تیره کهفضا و یا نما را دلگیر و تاریک کند. بنابراین یکی از بهترین پیشنهادات برای طراحی داخلی و طراحی نما میباشد
منابع : روتشکا، جرالد (۱۳۷۸)، «فصل چهارم»، مواد دیرگداز، ترجمهٔ بهزاد میرهادی، انتشارات دانشگاه علم و صنعت ایران
https://fa.wikipedia.org/

برای اطلاع از مشخصات ، قیمت و خرید انواع آجر شاموتی و انواع آجرنسوز شاموتی روی لینک زیر بزنید :

آجرشاموتی پلاک

آجرشاموتی ال


آجرشاموتی

Copyright © 2019 sahand-co.com All Right Reserved Powered By AzaranWeb